Europos išperkamosios nuomos ir automobilių nuomos atmintinė

„Leaseurope“
Europos išperkamosios nuomos ir automobilių nuomos atmintinė
Įžanga

Automobilių ir sunkvežimių nuomos paklausa auga, nes jie yra reikalingi ir darbui, ir poilsiui dėl nuosavo automobilio neturėjimo, netinkamumo arba dėl nenoro apskritai turėti nuosavą automobilį ir prisiimti visus su tuo susijusius rūpesčius.

Automobilio arba sunkvežimio nuomos procesas neturėtų būti sudėtingas, ypač jei laikomasi kelių paprastų patarimų. Šiame vadove pateikta informacija supažindins Jus su viskuo, ką turėtumėte žinoti, jei savo šalyje arba užsienyje nuomositės automobilį.

APIE „LEASEUROPE“

„Leaseurope“ federacijai priklauso 47 asociacijos, teikiančios išperkamosios, ilgalaikės ir trumpalaikės automobilių nuomos paslaugas 34 Europos valstybėse. „Leaseurope“ nariai siūlo tokius produktus kaip visų turto kategorijų (automobilių, įrangos ir nekilnojamojo turto) išperkamoji, finansinė ir veiklos nuoma, įskaitant ir trumpalaikę automobilių, furgonų ir sunkvežimių nuomą. Manoma, kad „Leaseurope“ užima apie 96 % visos išperkamosios nuomos rinkos Europoje, o įmonių, kurioms atstovauja Federacijai priklausančios asociacijos, išperkamosios nuomos veiklos apimtys 2008 metais viršijo 330 milijardų eurų sumą.

Federacijos misija – atstovauti Europos išperkamosios nuomos ir automobilių nuomos pramonei, siekiant, kad šio sektoriaus balsą girdėtų ne tik Europos, bet ir pasaulio politikos kūrėjai. „Leaseurope“ taip pat remia išperkamosios ir automobilių nuomos produktus bei kaupia statistinius duomenis apie jos atstovaujamas rinkas Europoje.
Automobilio užsisakymas

Jei nuomą rezervuojate arba perkate telefonu, atkreipkite dėmesį į tai, kokie punktai yra ir kokie punktai nėra numatyti nuomos sutartyje. Galite paprašyti, kad elektroniniu paštu arba į tinklalapį, prie kurio turite galimybę prisijungti, jums būtų atsiųsta papildoma informacija apie nuomos sąlygas. Atkreipkite dėmesį į tai, kas yra ir kas nėra įtraukta į nuomos mokestį, pavyzdžiui:
  Ar į mokestį įtrauktas neribotas kilometražas?
  Kokia didžiausia mokesčio už padarytą žalą suma?
  Ar įskaičiuotas PVM?
  Ar imama papildoma rinkliava už vietą (dauguma oro uostų tokį mokestį ima)?
  Ar nuomos atžvilgiu yra nustatyti kokie nors apribojimai (pvz., savaitgalio nuomos atveju paprastai reikalaujama automobilį grąžinti iki nurodyto laiko pirmadienį ryte)?
  Ar imamas papildomas mokestis už automobilio paėmimą ir palikimą kitoje vietoje?
  Ar imamas papildomas mokestis už išvykimą į kitą šalį?

Labai svarbu, kad pasirinktumėte savo poreikius atitinkantį automobilį. Nors nuomos bendrovė ne visuomet gali garantuoti, kad gausite konkretaus modelio arba markės automobilį, nepaisant to, turėtumėte pasirinkti tokią automobilių grupę, kuri geriausiai atitiktų Jūsų poreikius, ypač jei vežate bagažą arba keleivius. Jei norėsite išsinuomoti papildomus daiktus, įskaitant vaikišką kėdutę, sniego grandines arba navigacinę įrangą, praneškite apie tai užsakymo pateikimo metu ir išsiaiškinkite, kokie papildomi mokesčiai tokiu atveju yra taikomi.

Kokių dokumentų jums reikės?
Privalote turėti galiojantį vairuotojo pažymėjimą tam automobilio tipui, kurį ketinate nuomotis, Europos asmens tapatybės kortelę ir/arba pasą, ir galbūt kitus dokumentus, pavyzdžiui, galiojančią sąskaitą už komunalines paslaugas ir pan. Jei turite „nuotraukos“ tipo vairuotojo pažymėjimą, privalote turėti ir vairuotojo pažymėjimą su nuotrauka, ir popierinį tokio pažymėjimo variantą. Pasiteiraukite nuomos bendrovėje, kokių dar dokumentų jie gali reikalauti automobilio užsakymo metu. Pavyzdžiui, užsakymo metu dauguma bendrovių reikalauja pateikti galiojančią kreditinę kortelę, o užsakant prabangius automobilius gali būti reikalaujama pateikti kelias kreditines korteles.

Jei automobiliu vykstama į užsienį
Jei išsinuomotu automobiliu planuojate vykti į užsienį, apie tai privalote informuoti nuomos bendrovę, nes turite gauti jos leidimą. Jei nuomos bendrovė leidžia jums vykti išsinuomotu automobiliu į užsienį, ji privalo išduoti jums visus reikiamus automobilio dokumentus, taip pat motorinės transporto priemonės draudimo liudijimą bei transporto priemonės techninio gedimo draudimo liudijimą.

Pasidomėkite apie kiekvienos valstybės, kurioje lankysitės, eismo saugumą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus; galbūt yra reikalaujama sau ir keleiviams turėti atspindinčias liemenes arba transporto priemones įspėjančius trikampius ženklus. Nuomos bendrovė gali suteikti jums informaciją apie valstybėje, į kurią vyksite, galiojančius reikalavimus. Tokią informaciją taip pat rasite nacionalinėse automobilinkų/turizmo asociacijose, kurių adresus rasite čia:


Nuomos punkte

Nuomos sutarties pasirašymas
Nuomos sutartis – tai oficiali sutartis tarp Jūsų ir nuomos bendrovės, kurioje nurodytos nuomojamo automobilio naudojimui taikomos sąlygos. Sutartyje nurodoma informacija apie automobilį, suma, kurią Jūs sutikote sumokėti už automobilio nuomą ir kitus papildomus daiktus, taip pat nuomos laikotarpio pradžia ir pabaiga. Pasilikite sau pakankamai laiko automobiliui paimti ir nuomos sutarčiai perskaityti. Įsitikinkite, ar prieš pasirašydamas (-a) sutartį suprantate viską, kas joje parašyta.

Taip pat turėtumėte žinoti ir apie šiuos dalykus:

Kilometražas
Jei Jūs privalėsite mokėti už nustatyto kilometražo perviršį, įsitikinkite, ar suprantate, kokia yra dienos norma ir kokiu pagrindu bus skaičiuojamas ir nustatomas mokestis už kilometražo perviršį. Pasiimdamas (-a) ir grąžindamas (-a) automobilį įsitikinkite, ar nuomos sutartyje teisingai nurodytas automobilio kilometražas.

Avarijos ir nuostolių atlyginimas
Kol išnuomotas automobilis negrąžintas arba kol jo neperėmė ir nepatikrino nuomos bendrovės darbuotojas, visa atsakomybė už išnuomotam automobiliui padarytą žalą tenka jums. Tačiau, norėdama apsaugoti Jus nuo galimos rizikos, nuomos bendrovė gali pasiūlyti jums avarijos ir nuostolių atlyginimo draudimą, kurio sąlygos bus nurodytos nuomos sutartyje.

Jei sutiksite apsidrausti minėtu draudimu, privalėsite sumokėti tik tokią sumą, kuri viršys sutartyje nustatytą sumą.

Vagystė
Draudimas nuo vagystės suteikia apsaugą tuo atveju, jei išnuomotas automobilis pavagiamas arba sugadinamas bandant jį pavogti. Jei sutiksite apsidrausti minėtu draudimu, privalėsite sumokėti tik tokią sumą, kuri viršys sutartyje nustatytą sumą.

Išimtys, kurios taikomos vagystės ir nuostolių atlyginimo draudimui
Turite išsiaiškinti, ar kurio nors draudimo atžvilgiu nėra taikomos kokios nors išimtys, pavyzdžiui, žala, padaryta priekiniam stiklui, padangoms arba stogui. Visuomet išsiaiškinkite, kas yra arba nėra įtraukta į nuomos bendrovės siūlomo draudimo sąlygas. Jei kuris nors iš draudimo aspektų jums yra nevisiškai suprantamas arba Jūs nesuprantate, kam draudimas bus taikomas, paprašykite, kad prieš pasirašant sutartį nuomos bendrovė išaiškintų jums nesuprantamas sutarties vietas.

Kuras
Dauguma nuomos bendrovių gali pasiūlyti jums įvairius automobilio užpildymo kuru variantus. Paprastai galima rinktis vieną iš trijų variantų:
  Iš nuomos bendrovės nupirkti pilną kuro baką ir grąžinti automobilį tuščiu baku
  Išvažiuoti pilnu baku ir grąžinti automobilį pilnu baku
  Sumokėti nuomos bendrovei už kurą, kurį naudosite

Prieš išsinuomojant automobilį, rekomenduojame nuomos bendrovėje išsiaiškinti, kokia tvarka yra taikoma kuro bako pakartotinio užpildymo atveju, o automobilio paėmimo ir grąžinimo metu patikrinti bake esančio kuro lygį. Pasiimdami automobilį patikrinkite, kokios rūšies kurą jis naudoja. Daugybė sunkvežimių ir vis daugiau automobilių naudoja dyzelį. Jei į dyzelinį variklį įpilsite benzino arba jei į benzininį variklį įpilsite dyzelio, sukelsite didelę žalą, kurią privalėsite atlyginti. Jei nesate tikras(-a), kokios rūšies kurą Jūsų išnuomotas automobilis naudoja, prieš išvykdamas(-a) šį klausimą išsiaiškinkite su nuomos bendrovės darbuotoju.
Automobilio patikrinimas

Nuomos bendrovės siūlomas automobilis turėtų būti švarus, šiuolaikiškas ir saugus, be to, prieš kiekvieną automobilio išnuomojimą turi būti atliekamas nuodugnius jo patikrinimas.

Automobilio paėmimo vietoje rekomenduojama atidžiai jį patikrinti: apeiti aplink ir apžiūrėti, ar nesimato kokių nors jo sugadinimo ženklų. Pažiūrėkite, ar nesimato kokių nors, net ir mažiausių, įbrėžimų, įdaužimų, įdubimų ar nutrynimų, ir pareikalaukite įrašyti juos į nuomos sutartį. Nepamirškite apžiūrėti ir automobilio vidaus, be to, taip pat patikrinkite, ar automobilyje yra atsarginis ratas ir įrankiai. Patikrinkite, ar visi pastebėti dalykai buvo įrašyti į nuomos sutartį ir, prieš pasirašydami nuomos sutartį, įsitikinkite, kad Jus tenkina automobilio būklė.

Jei automobilio negalite apžiūrėti dėl prastų oro sąlygų arba blogo apšvietimo, paprašykite, kad tai būtų įrašyta į nuomos sutartį. Tačiau per protingą laiko tarpą nuo jo paėmimo momento vis tiek privalote automobilį apžiūrėti ir nedelsdami informuoti nuomos bendrovę apie automobiliui padarytą žalą, kurią aptikote per apžiūrą. Jei to nepadarysite, bus laikoma, kad atsakomybė už automobiliui padarytą naują žalą, kuri bus aptikta pasibaigus sutarties galiojimo terminui, t.y. visą žalą, kuri nebuvo užfiksuota nuomos sutartyje nuomos termino pradžioje, teks jums.
Nuomos metu

Ką daryti gedimo atveju?
Daugumai išnuomotų automobilių yra numatytos pagalbos kelyje paslaugos. Jei tokia pagalba numatyta, turėtumėte išsiaiškinti, kurios pagalbos kelyje bendrovės paslaugomis naudojasi Jūsų automobilį nuomojanti bendrovė ir paprašykite duoti tokios bendrovės kontaktinius duomenis. Jei tai nėra numatyta, kreipkitės į nuomos bendrovę.

Ką daryti, jei patekote į avariją?
Jei patekote į avariją, privalote pripažinti savo atsakomybę bet kurios su avarija susijusios trečiosios šalies atžvilgiu. Turėtumėte sužinoti visų su avarija susijusių asmenų, įskaitant ir avarijos liudininkų, vardus, pavardes ir adresus bei nedelsiant susisiekti su artimiausiu bendrovės, iš kurios išsinuomojote automobilį, padaliniu. Grąžindami automobilį taip pat privalote užpildyti ir eismo įvykio ataskaitos formą.

Kelių eismo taisyklių pažeidimai
Jei automobilio numos metu padarysite kelių eismo pažeidimą, žinokite, jog be paskirtos baudos jums taip pat gali tekti patirti papildomų išlaidų. Kiekvieno pažeidimo atžvilgiu gali būti taikomos skirtingos procedūros, nes tai priklauso nuo baudos pobūdžio ir bendrovės, iš kurios išsinuomojote automobilį.
Automobilio grąžinimas

Automobilis turi būti grąžintas geros būklės. Automobilio sugadinimo arba tyčinio vandalizmo atveju privalėsite padengti visas jo remonto ir atnaujinimo išlaidas.

Nuostoliai
Skirkite pakankamai laiko automobiliui patikrinti jo grąžinimo metu, ypač tose vietose, kur nuomos bendrovės yra labai daug dirbančios, pavyzdžiui, oro uostuose. Automobilio patikrinimą turėtų atlikti nuomos bendrovės darbuotojas. Jūs abu turėtumėte aptarti, nurodyti ir ant visų nuomos sutarties kopijų parašais patvirtinti bet kokią automobiliui padarytą žalą. Jei patyrėte avariją, privalote užpildyti ir pasirašyti eismo įvykio ataskaitos formą.

Jei automobiliui padaryta žala yra nedidelė, nuomos bendrovė gali nuspręsti iš karto neremontuoti automobilio, tačiau ji gali pasinaudoti iš anksto parengtomis sąmatomis, kad įvertintų, kiek kainuos automobilio remontas. Kai kurios nuomos bendrovės gali kreiptis į jas aptarnaujančius autoservisus ir prašyti pateikti automobilio remonto sąmatą. Jei grąžinant automobilį bus nustatyta, kad dėl jam padarytos žalos automobilis negali būti daugiau nuomojamas, gali būti reikalaujama, kad padengtumėte nuostolius dėl automobilio netinkamumo naudoti. Tokiu mokesčiu nuomos bendrovė padengia prarastas pajamas dėl automobilio netinkamumo naudoti.

Ką daryti, jei automobilį grąžinu ne darbo valandomis?
Kai kurios nuomos bendrovės leidžia grąžinti automobilį ne darbo valandomis. Tačiau prieš sutikdamas (-a) privalote išsiaiškinti visas su tuo susijusias rizikas ir pasekmes. Rekomenduojame visuomet automobilį grąžinti nuomos bendrovės darbo valandomis.

Jei nuomos bendrovė leidžia automobilį grąžinti ne darbo valandomis, jums teks visa atsakomybė už automobilio būklę, kol bendrovės darbuotojas neatliks jo nuodugnaus patikrinimo. Tai reiškia, kad Jūs atsakysite už visus sugadinimus, kurie bus padaryti automobiliui tuo metu, kai jis bus paliktas be priežiūros. Siekiant sumažinti su tuo susijusią riziką, rekomenduojame automobilio grąžinimo vietoje nufotografuoti jį iš vidaus ir iš išorės.
Pasibaigus nuomos laikotarpiui

Pasibaigus nuomos terminui, jums gali būti pateiktos papildomos sąskaitos už automobilio sugadinimą arba padarytus kelių eismo taisyklių pažeidimus. Jei nesutiksite su kuria nors iš jums pateiktų sąskaitų, paprašykite, kad nuomos bendrovė pateiktų jums tokias sąskaitas patvirtinančius dokumentus.

Kaip pateikti pretenziją

Kiekviena nuomos bendrovė turi klientų aptarnavimo skyrių, kuris sprendžia visas pretenzijas, susijusias su bet kuriuo nuomos proceso etapu. Atsižvelgiant į konkrečioje bendrovėje galiojančią tvarką, su klientais bendraujama elektroniniu paštu, telefonu arba registruotu paštu. Daugiau informacijos sužinosite apsilankę konkrečios nuomos bendrovės tinklalapyje.
Leaseurope
Europos išperkamosios nuomos ir automobilių nuomos atmintinė

Nuomos sutarties sąlygų apžvalga

Sutarties sąlygų apžvalga nėra privalomas dokumentas ir pats savaime nėra laikomas nuomos sutartimi. Jūs privalote atidžiai perskaityti ir visas tikros sutarties sąlygas.

Sutarties dalykas: pasirašydamas (-a) šią sutartį, sutinkate automobilį išsinuomoti iš XXXX ir atsakote už automobilį bei kitus pagal tą pačią sutartį išnuomotus daiktus iki jų grąžinimo XXXX atstovui ir patikrinimo. Privalote automobilį grąžinti tokios pačios būklės, kokios jį gavote.

Žala: jums tenka atsakomybė už išnuomotam automobiliui padarytą žalą, kuri nebuvo pastebėta sutarties įsigaliojimo metu. Mokėtinos sumos dydis priklauso nuo įrodyto automobilio techninio gedimo. Jūs prisiimate atsakomybę už tokio gedimo remonto išlaidas. Tokiu atveju privalėsite sumokėti sutartyje nustatytą sumą viršijančią sumą.

Automobilio grąžinimas ne darbo valandomis: jei nuspręsite automobilį grąžinti ne darbo valandomis, tokiu atveju liksite atsakingas (-a) už automobilį, kol jo nepatikrins bendrovė. Rekomenduojama nuodugniai apžiūrėti automobilį ir jį nufotografuoti. Jei įmanoma, turėtumėte automobilį palikti saugioje ir patikimoje saugojimo vietoje.

Tam, kad abi sutarties šalys neturėtų viena kitai pretenzijų dėl automobilio būklės, rekomenduojame įsitikinti, ar automobilį patikrino XXXX atstovas.

Kelių eismo taisyklių pažeidimai: jums tenka atsakomybė už bet kokius kelių eismo taisyklių pažeidimus, įskaitant statymo ir greičio viršijimo taisyklių pažeidimus, padarytus naudojantis automobiliu. Be baudos jums taip pat gali būti priskaičiuotas ir administravimo mokestis. Kelių eismo taisyklių pažeidimų reguliavimo ir bausmės skyrimo mechanizmas priklauso nuo baudos tipo ir šalies, kurioje toks pažeidimas buvo padarytas.

Kuras: jums bus pasiūlyti keli variantai, susiję su kuro kiekiu, kuris turės būti automobilio kuro bake jį grąžinant. Apie tai jums bus išsamiau papasakota nuomos pradžioje.

Grąžinant automobilį, kuro bake turės būti sutartyje nustatytas kuro kiekis bei tinkama kuro rūšis. Jei nesilaikysite šių reikalavimų, jums gali būti priskaičiuotos papildomos išlaidos.

Papildomi vairuotojai: automobilį vairuoti gali tik nuomos sutartyje nurodytas (-ti) vairuotojas (-ai). Privalote užtikrinti, kad automobilio nevairuotų joks kitas asmuo.

Grąžinimas: automobilį privalote grąžinti sutartu laiku ir sutartoje vietoje, išskyrus atvejus, kai nuomos bendrovė sutiks dėl kitų automobilio grąžinimo sąlygų. Nesilaikant šių reikalavimų jums gali būti paskirta sutarties sąlygose numatyta papildoma bauda.

Nuomos sutartis: atidžiai perskaitykite sutarties sąlygas. Jei kuris nors sutarties aspektas jums nėra aiškus, paprašykite, kad nuomos bendrovė jums jį išaiškintų.

Europos vartotojams skirtas nuomos vadovas: daugiau informacijos apie visą nuomos procesą yra pateikta Europos vartotojams skirtame nuomos vadove.

Pretenzijos: daugiau informacijos apie visą nuomos procesą, taip pat ir patarimai, kaip pateikti pretenziją, jei nesate patenkintas (-a) teikiamomis paslaugomis, yra pateikti Europos vartotojams skirtame nuomos vadove.


Europos Automobilių Nuomos Taikinimo Tarnyba (ECRCS)

Mes, Avis, rimtai žiūrime į mūsų klientų aptarnavimą ir todėl esame Europos Automobilių Nuomos Taikinimo Tarnybos dalyvaujantis narys (ECRCS). ECRCS savarankiškai peržiūri ginčus be jokių papildomų išlaidų klientams. Jei esate nepatenkinti mūsų atsakymu, galite per AVIS perduoti savo pretenziją į ECRCS arba tiesiogiai į ECRCS per 30 dienų (http://www.ecrcs.eu), parašydami savo bylos arba nuomos sutarties numerį. Atkreipkite dėmesį, kad visa korespondencija su ECRCS turi būti anglų kalba.